Elizabetes iela 83/85, Rīga
Tālrunis: +371 29231633
ksuns@kinogalerija.lv

24. martā  plkst.  20.20


KVADRĀTS
The Square


Režisors: Ruben Östlund
Lomās: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary

Žanrs: Drāma, trilleris
Valsts: Zviedrija, Vācija, Francija, Dānija 2017
Filmas garums: 2h 22 min
Līdz 18+  g.v. – neiesakām


“Es domāju par to, kas ir uzskatāms par mākslu. Ja jūsu somu novietotu galerijā, vai tā kļūtu par mākslas objektu?”…

    Kristians ir lielas mūsdienu mākslas galerijas kurators: izskatīgs, izcili izglītots, asprātīgs. Viņu augstu vērtē modernajās mākslas aprindās, ar viņu rēķinās hipsteri, viņa rīkotie burziņi ir populāri, instalācijas raisa neizpratni, bet reklāmas kampaņas – šoku. Savukārt viņa dzīvesveids ir visai bohēmisks – dzīvo elitārā kooperatīvā īpašumā, vada “Teslu”, ir nevainojami laipns un pieklājīgs, un domā tikai par augsto mākslu. Kristiana dzīve kardināli mainās, kad viņš iekļūst nepatīkamā incidentā. Viņš ļaujas neparastam eksperimentam, un šis ekscentriskais solis noved pie neparedzētām sekām.
Gudrs, ironisks, smalks un inteliģents kino, kas ietver daudz provokāciju un intriģējošu jautājumu par civilizētās sabiedrības robežām. Kur beidzas politkorektums un sākas gļēvulība? Kā tolerance atšķiras no visatļautības? Kas ir humānisma izpausme, un kas ir piekāpšanās cilvēciskām vājībām? Filma neļauj skatītājam garlaikoties, jo piedāvā arvien jaunus sižeta pavērsienus. Pārņem vēlēšanās izcelt no tās atsevišķas ainas, lai stāstītu kā anekdotes. Daži brīži liek justies neveikli, tie ir kolosāli neērti… tomēr vienlaikus tās ir satriecošas ainas, kuras piesauks vēl ilgi.
Kvadrāts ir brīnišķīga metafora izzūdošā humānisma tukšajam ietvaram… Tas iemieso vienlīdzību, kas nevienam nav vajadzīga un nav sasniedzama principā. Tas demonstrē robežas, kuras nedrīkst pārkāpt. Un visbeidzot – tā ir XXI gadsimta atbilde Maļeviča pasaulslavenajai gleznai “Melnais kvadrāts”, kas bija pagājušā gadu simteņa nozīmīgākā ikona.

Noslēdziet veco gadu un sāciet jauno ar labu darbu – zviedru Kvadrātu. Filmas kontā ir sešas Eiropas Kinoakadēmijas balvas, to vidū – kā gada labākajai filmai un komēdijai (par šo tēmu gan ir vērts padiskutēt pēc filmas noskatīšanās). Ārkārtīgi niansēta, dzēlīgi ironiska, vizuāli eleganta filma – skatījums uz laikmetīgās mākslas pasauli un tās institūcijām, mūsu apsēstību ar PR kampaņām, cinismu kā kapitālisma pasaules pamatdzinuli un politkorektumu – šo liekulības nēzdodziņu, ar kuru šad tad piesegties. Dita Rietuma /Diena/


2017. gada Kannu kinofestivāla “Zelta palmas zars”
2017. gada Eiropas labākā filma
2017. gada Eiropas labākā komēdija
2017. gada Eiropas labākais režisors un scenārists Ruben Östlund
2017. gada Eiropas labākais aktieris Claes Bang

Filma zviedru, angļu, dāņu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

IMDB