Elizabetes iela 83/85, Rīga
Tālrunis: +371 29231633
ksuns@kinogalerija.lv

16. novembrī plkst. 19.00


Zils / Blue


Rež. Dereks Džārmens
1993
79 minūtes
Pateicība un autortiesības:  Basilisk Communications Ltd.

You say to the boy open your eyes
When he opens his eyes and sees the light
You make him cry out. Saying
O Blue come forth
O Blue arise
O Blue ascend
O Blue come in

13. Baltijas triennāles programmas ietvaros kim? Laikmetīgās mākslas centrs piedāvā kinoteātrī “K. Suns” noskatīties britu mākslinieka un režisora Dereka Džārmena (1942–1994) filmu Zils. Filma tika pabeigta 1993. gadā tikai dažus mēnešus pirms Džārmena aiziešanas mūžībā. Zils ir viņa pēdējā pilnmetrāžas filma.

“... Un te mēs nonākam pie Džārmena gulbja dziesmas – filmas “Zils”. Tas ir stāsts par redzes zaudēšanu AIDS komplikāciju dēļ. Filmā atklājas slimības izraisītās bailes, nogurdinošie slimnīcas apmeklējumi, intravenozās sistēmas un tabletes, balsis, kas pieder draugiem un mīļotajiem, arī tādiem, kuri jau aizgājuši uz visiem laikiem. Skatoties es peldu, dreifēju un slīkstu fantastiskajā krāsā, ko dēvē par Kleina starptautisko zilo; tā spiež uz manu tīkleni visu 79 minūšu garumā, līdz mani pilnībā pārņem. Tas nav fiksēts mocekļa attēls. Zilais, transcendences un nematerialitātes krāsa, ir “atvērtas durvis uz dvēseli, / nebeidzama iespēja, / kas kļūst taustāma”.
Anja Harisone

Šīs filmas spilgti zilo fonu tiešā veidā iedvesmojušas Īva Kleina gleznas, un Kleina starptautiskais zilais mudina aizdomāties par tukšumu un telpu ārpus visa materiālā. Darbā atbalsojas Džārmena pieredze, pakāpeniski zaudējot redzi un medikamentu ietekmē sākot saskatīt pasauli caur tādu kā zilu filtru. Aizkadra teksts, ko lasa gan pats Džārmens, gan viņa ilggadējie sadarbības partneri Tilda Svintone, Naidžels Terijs un Džons Kventins, mainās: te tā ir dzeja, te – dienasgrāmatas veida proza. Teksts kļūst par poētisku un filozofisku meditāciju par dažādajām zilās krāsas nozīmēm un interpretācijām (melanholija, bezgalība utt.), bezdibeni, paša Džārmena slimību, dzīvību un nāvi.


Brīvbiļetes jāizņem K. Suns kasē.