Elizabetes iela 83/85, Rīga
Tālrunis: +371 29231633
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

DELLE
Lielais Kristaps 2021. Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma.

Lielais Kristaps 2021. Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

Režisors: Andrejs Verhoustinskis

Valsts: Latvija 2021
Filmas garums: 1h 18 min.

Filma par gleznotāju Birutu Delli. Tas ir stāsts par vientulību un neiederēšanos, un lielu talantu, kas dramatiskā veidā “apēd” visu pārējo sievietes dzīvē. Rutas zaudējumi ir neiedomājami – mīļotā vīrieša un dēla garīgā slimība, otrā vīra – čekas aģenta nodevība, dēla izdarītā slepkavība, dēla tēva pašnāvība. Taču viņa spītīgi un neatlaidīgi turpina gleznot.

Lielāko laika daļu sava laika pavadot vienā nelielā istabā, kas reizē ir mākslinieka darbnīca, guļamistaba un virtuve, pretojoties sadzīves nebūšanām un slimībām, iesprostota šajos nosacījumos, Biruta Delle ir ļoti brīvs cilvēks. Viņas plašums ir iztēle un zemapziņa.

60. gados viņa pameta Mākslas akadēmiju pēc konflikta ar tās vadību, jo nespēja gleznot socreālisma manierē. Delle Torņakalnā radīja neatkarīgas mākslas rezervātu - „Zemūdeni” - mākslas pulciņu, kurā par viņas uzticamajiem mācekļiem kļuva cilvēki, kam riebās tas, ko viņi redzējapadomju ikdienā.
Gleznot jeb „mālēt” Birutai Dellei ir „dzīvot”. Jo brīvība mākslā paradoksālā kārtā sadzīvo Rutā ar kompleksiem, ko radījusi nabadzīgā pēckara bērnība, kad kā maza meitene viņa nav saņēmusi nepieciešamo uzmanību no vecākiem. Brīvība un gaisma viņas gleznās sadzīvo Rutā ar traumām, ko radījusi viņas personiskā dzīve, kurā peripetiju pietiktu Šekspīra traģēdijai. Un ar tumsu, ko radījusi saskare ar nāvi un depresija.

„Man nebija laika ciest. Jāmālē vai jāmirst”, raksta Delle savā grāmatā.

Režisors un kinooperators Andrejs Verhoustinskis ar Birutu Delli ir pavadījis divus gadus, fiksējot viņas dzīvi un “mālēšanu” dažādos gadalaikos.

Filma tapusi “Studijā Centrums”, režisors un operators Andrejs Verhoustinskis, scenārija autori – Henrieta Verhoustinska un Andrejs Verhoustinskis, komponiste – Katrīna Anna Verhoustinska, montāžas režisore Paula Popmane, skaņu režisors Artis Dukaļskis, producents Bruno Aščuks


Filma latviešu valodā.